The literary-documentary presentation reflects the life and work of the great Georgian philanthropist, entrepreneur and public figure, Davit Sarajishvili. The play is based on documentary material and shows certain aspects of the political and public life of Georgia at the turn of the 19th-20th centuries
Nodar Dumbadze Theater (ნოდარ დუმბაძის თეატრი)
In 1928 Alexander Takaishvili created the Georgian Theater of the Young Spectator. The premiere of the first performance "Fritz Bauer" (N. Sats) took place on 11 November. It was followed by performances: "Robin Hood" (S. Zayatsky), "The Man in Black Glasses" (V. Kurdyumov), "Hiawatha" (N. Ognev) and others. Spectators watched the performances with great interest. The success of these performances is the merit of the artists: G. Kuprashvili, T. Tvaliashvili, G. Darispanashvili, M. Ergneli, a little later: V. Areshidze, I. Ninua, A. Kachkachishvili, N. Sirbiladze, D. Tskhakaia, N. Khorava, M. Dzhadzhanashvili, I. Donauri, G. Deisadze, A. Kiasashvili, D. Dzneladze, A. Gviniashvili and others. In 1998, the Georgian and Russian Theater of the Young Spectator merged under the name of the Central Children's Theater named after N. Dumbadze. The theater began its joint activities in the former building of the Russian Youth Theater. Thanks to the Cartu Charitable Foundation and the theater management, the building was completely reconstructed.