ქართველი კლასიკოსი დრამატურგის პოლიკარპე კაკაბაძის ექსპერიმენტული პიესა, სიმბოლისტურ- ექსპრესიული დრამა "სამი ასული"- რეჟისორი სალომე ჯიჯავაძის ინტერპრეტაციით წარმოგვიდგება ალტერნატიული, დოკუმენტურ-მხატვრული სახე, ძირითადი ხაზი ფემიციდსა და ქალთა უფლებების შელახვაზე არის აქცენტირებული: რა რეალობაში უწევს არსებობა ქალს? მდგომარეობა, რომელსაც განიცდის სოციუმის დამოკიდებულების, სუბიექტური შეხედულებებისა თუ პიროვნუილი კონფორტის ზონის ჩარჩოების რღვევის შიშის გამო. ქალთა მიმართ ძალადობა- ძალადობრივი ქმედებების ფართო სპექტრს მოიცავს, დაწყებული სიტყვიერი შეურაცყოფითა და ემოციური ძალადობის სხვა ფორმებით, დამთავრებული ფიზიკური თუ სექსუალურით. სპექტაკლში რეტროსპექტივის გამნოყენების საშუალებით თანამედროვე რეალობაა წარმოდგენილი. ძირითადი პერსონაჟები - სამი ასული, სიმბოლურად მოწყვლადი ჯგუფის წარმომადგენლები არიან, რომელთა ქმედებებიც სიუჟეტურ ხაზს აგებს და ცდილობს სისტემების გნრევას