აზროვნების აკადემია გთავაზობთ მსოფლიო ლიტერატურის კურსს
იმისათვის, რომ ინდივიდმა საკუთარი თავი და ცხოვრება შეიმეცნოს, სამყაროსადმი კითხვის დამსმელი უნდა იყოს. კითხვის დასმის რეფლექსს კი მხოლოდ იმგვარი ხელოვნების მიმართულებები გვიღვივებენ, რომლებიც ცხოვრებასა და ადამიანის შინაგან სამყაროს აირეკლავენ. ლიტერატურა სწორედ ის ხელოვნების დარგია, რომელიც ინდივიდს აძლევს შესაძლებლობას დაიბრუნოს თვითრეფლექსიის უნარი, რომელიც სამყაროსა და საკუთარი თავის შემეცნებაში დაეხმარება.
კურსის აღწერა
აზროვნების აკადემიის მსოფლიო ლიტერატურის კურსი მოიცავს სხვადასხვა დროისა და სივრცის მსოფლიო ლიტერატურის შედევრების გაცნობას, ანტიკური სამყაროდან დაწყებული, მოდერნული თუ პოსტმოდერნული ლიტერატურული ტექსტებით დასრულებული.კურსის ფარგლებში დამსწრეები ლექტორებთან ერთად განიხილავენ და გაეცნობიან მნიშვნელოვან ლიტერატურულ ტექსტებს, მოისმენენ მათ ღრმა ანალიზსა და ისტორიულ-სოციოლოგიურ, პოლიტიკურ კონტექსტებს, რომლებმაც განსაზღვრა ამა თუ იმ ლიტერატურული ტექსტისა თუ ავტორის წერის სტილი, ჟანრი, მხატვრული ღირებულებები და შემოქმედებითი ხასიათი.
კურსის ლექტორები:
ანა ქირია, ნინო სამსონია, გიორგი ხულორდავა, თათია მემარნიშვილი, ზაალ ჩხეიძე, ნინო ქავთარაძე, ლევან გიგინეიშვილი, პაატა ჩხეიძე, დალი იაშვილი, გიორგი ხეოშვილი, ოთარ ჯირკვალიშვილი
კურსის დეტალები: