📣 აზროვნების აკადემიაში გაიმართება შეხვედრა ფსიქოთერაპევტ გიორგი ჭანტურიასთან.
➡️ თემა - „საკუთარი თავის ძიება: მე და ჩემი სურვილი"
🎓 ლექცია ეძღვნება თვითძიების პროცესს როგორც არა ერთჯერად აღმოჩენას, არამედ უწყვეტ, დინამიკურ და განვითარებაზე ორიენტირებულ გზას. ფსიქოანალიტიკური პერსპექტივიდან განხილული იქნება იდეა, რომ „მე“ არ არის დასრულებული სტრუქტურა, რომელიც ერთხელ უნდა ვიპოვოთ, არამედ ცოცხალი, მუდმივად გარდამქმნელი პროცესი.
შეხვედრაზე გავაანალიზებთ იმ შინაგან მოლოდინებსა და სურვილებს, რომლებიც საკუთარ თავთან მიმართებაში გვქონია, და იმ დაძაბულობას, რომელიც ჩნდება ჩვენს იდეალურ „მე“-სა და რეალურ გამოცდილებას შორის. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმობა დაუმთავრებლობისა და ნაკლულობის განცდას როგორც არა პრობლემას, არამედ განვითარების მამოძრავებელ ძალას.
მონაწილეები გაეცნობიან იმას, თუ როგორ შეიძლება თვითძიება გადაიქცეს არა კრიზისად, არამედ რესურსად — პროცესად, რომელიც გვაძლევს მიმართულებას, აზრს და შიდა მოტივაციას ცვლილებისა და პიროვნული ზრდისათვის. ლექცია დაეხმარება მსმენელებს საკუთარი სურვილების უკეთ გააზრებაში, „მე“-ს მიმართ უფრო რეალისტური და მოქნილი დამოკიდებულების ჩამოყალიბებაში და თვითგანვითარების პროცესის, როგორც ბუნებრივი და აუცილებელი მდგომარეობის მიღებაში.