ისტორიკოს ვიტალი შტიბინის წიგნის პრეზენტაცია: „ისლამი, ტრადიციები და პარლამენტარიზმი. ხალხის ლიდერები ჩრდილო-დასავლეთ კავკასიის რეგიონში 1820-1865 წლებში“ თბილისში ᐉ ღონისძიებების აფიშა | YOLO
ისტორიკოს ვიტალი შტიბინის წიგნის პრეზენტაცია: „ისლამი, ტრადიციები და პარლამენტარიზმი. ხალხის ლიდერები ჩრდილო-დასავლეთ კავკასიის რეგიონში 1820-1865 წლებში“
გიწვევთ ახალი წიგნის პრეზენტაციაზე, რომელიც მიძღვნილია დასავლეთ კავკასიის დავიწყებული ლიდერების შესახებ!
როდესაც კავკასიური ომის შესახებ ლაპარაკობენ, ხშირად ახსენებენ აღმოსავლეთ კავკასიას – შამილს, ერემოლოვის გატაცებებს, კავკასიური ოფიცრების გამოსახულებებს რუსულ ლიტერატურაში. თუმცა, დასავლეთ კავკასიაში არანაკლებ მასშტაბური და ტრაგიკული მოვლენები ხდებოდა: დამოუკიდებლობისთვის ბრძოლა, დიდი ძალების რთული დიპლომატიური თამაშები, კავშირის შექმნა ოსმალეთის იმპერიასთან და ევროპული ქირის სამხედროების მონაწილეობა ჩერქეზული წინააღმდეგობის მოძრაობაში.
ახალ წიგნში „ისლამი, ტრადიციები და პარლამენტარიზმი“ ისტორიკოსი და ანთროპოლოგი ვიტალი შტიბინი იხსენებს დასავლეთ კავკასიის სამი მნიშვნელოვანი ფიგურის ისტორიას – სეფერ-ბეი ზანეს, მუჰამედ-ამინს და ბერზეკოვების ოჯახს. მათი ბედი, უთანხმოებები და ბრძოლები დადგენილად იქნა კავკასიური ომის საბოლოო შედეგზე. ეს არის პირველი სამუშაო, რომელიც ამ თემას მიეძღვნა დიდი ხნის განმავლობაში! დეტალებს გავიგებთ პრეზენტაციაზე!